Janek wciąż poszukuje diety idealnej dla biegacza. Ostatnio oboje skłaniamy się ku diecie mocno sympatyzującej z weganizmem, a mięso jemy tylko wyjątkowo, koniecznie w jak najlepszym wydaniu. W tej sytuacji przedmiotem naszego pożądania stała się sokowirówka, która sprawnie zamieniałaby warzywa i owoce w soki. Zaczęliśmy od pożyczenia starej sokowirówki od teściowej, ale szybko przekonaliśmy się, że czyszczenie zajmuje nam zbyt wiele czasu, aby chciało nam się wyciskać soki dwa razy dziennie. Wtedy przypomniała nam się sokowirówka, którą kiedyś miałam okazję testować na blogu. I tak sokowirówka Philips z systemem błyskawicznego mycia trafiła do naszej kuchni. Wciąż nie możemy się nacieszyć tą wygodą i poszukujemy nowych smaków i kolorów w naszych sokach.
Po więcej informacji o sokowirówce Philips zajrzyj na koniec tego wpisu.
Niżej prezentuję wiele rodzajów soków z owoców i warzyw. Nie dosładzam ich, ale jeśli któryś wydaje Ci się mało słodki, to oczywiście można dodać do niego trochę miodu lub cukru. Jednak najlepszym sposobem na dosłodzenie soku z sokowirówki jest dołożenie słodkiego jabłka, buraka, banana, gruszki lub truskawek.
Przejrzyj też inne przepisy na soki z sokowirówki.
Świeże soki owocowo-warzywne
- jabłka
- ew. plaster cytryny
Sok jabłkowo-marchwiowy:
Sok marchwiowy:
- marchew
Orzeźwiający sok z cukinią, ogórkiem i korzeniem pietruszki:
- pół cukinii
- 5 cm ogórka węża
- korzeń pietruszki
Zielony sok z ogórka, szpinaku i natki pietruszki:
- pół ogórka węża
- garść szpinaku
- garść natki pietruszki
Sok z ogórka, pomidora i szpinaku:
(najmniej ciekawy kolor, za to dużo witamin i mikroelementów)
- pół ogórka
- pomidor
- garść szpinaku
Sok z jabłkowo-buraczany:
- 2 jabłka
- burak
Sok jabłkowo-truskawkowy:
- jabłko
- około 150 g truskawek (nie wyciskam w sokowirówce!)
Sok z banana, jabłka i marchwi:
- pół banana (nie wyciskam w sokowirówce!)
- jabłko
- pół marchwi
- ew. kawałek buraka
Ogólne zasady przygotowania warzyw i owoców do wyciskania w sokowirówce
Nie wszystkie owoce nadają się do wyciskania w sokowirówce. Te miękkie, jak banany, truskawki, kiwi, awokado, mango, lepiej zmiksować w malakserze.
Niektóre warzywa i owoce lepiej wcześniej obrać, aby goryczka ze skórki nie dostała się do soku. Koniecznie trzeba obierać cytrusy, ponieważ białe albedo pod skórką jest gorzkie. Nasze doświadczenia pokazały, że preferujemy również obieranie marchewki, buraków, pietruszki, bo wtedy sok bardziej nam smakuje.
Jabłek obierać nie trzeba, a nawet nie trzeba wydrążać z nich gniazd nasiennych. Wystarczy usunąć korzonek. Nie trzeba też obierać ogórków, cukinii czy pomidora.
Sokowirówka Philips HR1869
Nasza nowa sokowirówka zaskoczyła nas wydajnością, bo z wyliczonej przy starym urządzeniu porcji marchwi i jabłek uzyskaliśmy nie 3 szklanki soku, ale 4! Mamy do dyspozycji 2 prędkości – do twardych i miękkich składników, więc samo wyciskanie soku trwa teraz krócej.
Bardzo ważny dla nas aspekt to czyszczenie sprzętu po użyciu. Przy założeniu, że pijemy świeże soki rano i wieczorem, czas poświęcony na mycie sokowirówki ma spore znaczenie. Na szczęście ten sprzęt nie ma żadnych zakamarków, a od jego gładkich powierzchni wszystko ładnie się odczepia. Mam taką sugestię, aby najpierw wyciskać te składniki, których wytłoczki nie są zbyt wilgotne. Na przykład lepiej najpierw wycisnąć marchew, a dopiero potem jabłko. Dlaczego? Bo wytłoczki z jabłka są wilgotne i bardziej przyklejają się do ścianek. Jeśli przy ściankach będzie marchewka, to wytłoczki same wypadną do kosza. Jeśli będzie jabłko, to trzeba będzie resztki zebrać ręką.
Zobacz też:
Wyciskarka i sokowirówka, a witaminy w sokach
Wyciskarka i sokowirówka Philips – porównanie
Sok z buraka, selera naciowego i fenkułu
Sok Ufoludka z jabłek i natki pietruszki
Sok z dyni, jabłek i pomarańczy
Tagi: banan, dla zdrowia, jabłka, ogórek, Philips, pietruszka, sok warzywno-owocowy, szpinak
ja lubię wszystkie
Jakie śliczne 🙂
Matejko pozazdrościłby takiej palety barw (impresjoniści też).
A kiedy internet będzie mógł przekazać wrażenia smakowe?
Wybredny, jestem za tym, żeby internet już dziś przekazywał wrażenia smakowe, albo chociaż zapachowe 🙂
A paleta barw mi też bardzo się spodobała 🙂
paleta barw faktycznie intrygująca i pobudzająca ślinianki 🙂 długo się zastanawiałem, czy opłaca się faktycznie kupować taki sprzęt do soków, ale Pani wpis mocno mnie przekonuje, ze tak. pozdrawiam!
Janek, cieszę się, że ten wpis pomógł Ci podjąć decyzję 🙂 My już nie wyobrażamy sobie ranków bez świeżych soków 🙂
Wyciskarki chyba już na dobre wyparły z rynku tradycyjne sokowirówki
Anna, właśnie nie jestem pewna czy wyparły. Sokowirówki są tańsze, pracują szybciej, więc są osoby, dla których pozostaną idealnym rozwiązaniem.
Mam tylko jedno zastrzeżenie: ogórka nigdy nie łączymy z pomidorem! To najgorsze połączenie, bo ogórek neutralizuje wiele mikroelementów pochodzących z pomidora. Nie łączymy także ogórka np z natką pietruszki, bo neutralizuje całą wit. C.
Pozdrawiam 🙂
Natalia, zgadza się, ogórek neutralizuje witaminę C. Jednak samo w sobie to połączenie wcale nie jest szkodliwe. Ma tylko mniej witamin, niż gdybyśmy zjedli te składniki oddzielnie. Czyli lepiej wypić taki sok, niż nie wypić niczego – zawsze trochę witamin i minerałów jednak sobie dostarczymy 🙂
Dla mnie ta strata nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ codziennie piję różne soki, jem surówki, więc dostarczam sobie mnóstwo witamin i minerałów. Dla osób jadających mniej surowego ta informacja jak najbardziej jest ważna.
Jak dużo wazryw i owoców trzeba na szklanke soku? Dzisiaj miałam 3 marchewki, wielkie jabłko i 4 brzoskwinie a soku ledwie pół szklanki? Sokowirówka niby dobra, więc czy ja coś robi źle czy złe (malo soczyste) owoce użylam?
Monika, mi z wielkiego jabłka wychodzi prawie szklanka soku. Na pewno wiele zależy od sokowirówki oraz od soczystości owoców.
Brzoskwinie są mniej soczyste i bardziej pasują na koktajl lub do przeciśnięcia przez wyciskarkę. Do sokowirówki włożyłabym najwyżej jedną, dla smaku.
Nie wiem jak wielkie były Twoje marchewki. Mi z kilograma marchwi wychodzą 2 szklanki soku.