Rosół

Cebula opieczona nad płomieniem lub na suchej patelni bardzo dobrze wpływa na smak rosołu. Kawałek żółtej papryki – to mój sekretny składnik rosołu.  Dla alergików – nie dodawaj selera.

Smażenie na maśle

Żeby masło podczas smażenia nie przypaliło się należy na patelnie najpierw nalać trochę oliwy lub

oleju. Kiedy tłuszcz się podgrzeje, dodać masło. Po rozpuszczeniu masła włożyć na patelnię produkty, które chcemy usmażyć.

Warzywa smażone

Jeżeli mają się tylko poddusić, nie przypiec, to wrzuć je na zimną patelnię z oliwą. Sól dodatkowo spowoduje, że warzywa puszczą sok i nie przyrumienią się.

Jeżeli chcesz warzywa przyrumienić, nie dusić do miękkości, wrzuć je na rozgrzaną oliwę i nie sól. Smaż na dość dużym ogniu, mieszając.

Grillowanie na patelni

Nigdy nie wlewamy tłuszczu na patelnię do grillowania, bo jedyne co uzyskamy, to dużo dymu. Jeżeli chcemy użyć tłuszczu do grillowania, to smarujemy nim produkty przed grillowaniem.

Pieczywo domowe

Aby przyspieszyć wyrastanie zaczynu, ciasta drożdżowego lub ciasta na zakwasie, wstawiam miskę do garnka z ciepłą (nie gorącą!) wodą lub na kaloryfer.

Karmel dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z karmelem, to użyj więcej wody niż jest w przepisie. Woda powinna dokładnie przykryć cały cukier.  Postaw na ogniu i cały czas mieszaj drewnianą łyżką, aż cukier się rozpuści. Kiedy płyn zacznie wrzeć, przestań mieszać. Cały czas obserwuj i zdejmij z ognia, kiedy nabierze koloru jasnobursztynowego. Karmel ciemnobrązowy jest gorzki, bo przypalony.

Ciasto kruche bardziej kruche (listkujące się)

Aby ciasto kruche było jeszcze bardziej kruche (listkujące się, prawie jak francuskie), do przyrządzenia używaj masła mrożonego. Po wyjęciu z zamrażalnika trzeba je pokroić nożem (najlepiej szefa kuchni, bo jest ciężki i pokona zamrożone masło). Potem wrzucić do malaksera (najbezpieczniej takiego, który ma opcję kruszenia kostek lodu) i rozdrobnić. Po połączeniu składników w cieście pozostaną grudki masła, które sprawią, że po upieczeniu ciasto będzie jeszcze bardziej kruche.

Surowe owoce

Surowe owoce i  warzywa po obraniu i pokrojeniu zwykle ciemnieją. Aby temu zapobiec, trzeba je spryskać sokiem z cytryny. Obrane, nie pokrojone owoce można posmarować sokiem za pomocą pędzelka kuchennego.

Owoce mrożone

Łatwo zrobić z nich błyskawiczne pure, sorbet lub lody – dodając słodką śmietankę z lodówki i miksując.

Przechowywanie świeżych ziół

Pod koniec  lata zrywam zioła i przyprawy hodowane na balkonie. Nie suszę ich, bo takie bez problemu kupię w sklepie. Zamrażam w zamkniętych woreczkach strunowych całe gałązki  lub tylko liście (np. szałwia). Używam do pieczenia, gotowania, smażenia tak jak świeże.

Imbir

Obieram, kroję na kilkucentymetrowe kawałki i zamrażam w małym woreczku strunowym.  Bardzo łatwo zetrzeć  go na tarce, nawet bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika.

Parmezan

Kupowany w sklepach tarty parmezan to zupełnie nie to! Kup dobrej jakości parmezan (najlepiej we Włoszech), zetrzyj go lub zmiksuj, przesyp do pojemnika i zamroź. Tak przygotowany ser nie zamarza na kamień i łatwo potem wyjąć potrzebną ilość. Ja trzymam go w zamrażalniku nawet 5-6 m-cy.