Mleko roślinne jest pyszne! A migdałowe jest moim ulubionym. Smakuje inaczej niż mleko zwierzęce, jest znacznie lżejsze. Warto dodać do niego odrobinę soli lub łyżeczkę miodu, aby uzyskać pyszny napój do wypicia prosto z kubka. Możecie też użyć takiego mleka jako dodatku do kawy lub jako składnika ciasta naleśnikowego. Robi się je bardzo łatwo, trzeba tylko wcześniej pamiętać o namoczeniu migdałów. Przy okazji powstaje pyszny twarożek, idealny do deserów, na przekąskę lub do przełożenia naleśników.
Mleko migdałowe
- szkl migdałów
- 2-3 szkl wody
Dodatki smakowe do wyboru:
- odrobina soli
- łyżeczka miodu
- daktyl
[:Listonic]
Migdały zalej 3 szklankami wody i odstaw na całą noc.
Na drugi dzień wodę odlej, a migdały opłucz pod bieżącą wodą. Obieranie migdałów ze skórki nie jest konieczne. Jeśli zależy Ci na śnieżnobiałym kolorze mleka, to możesz je obrać zaraz po opłukaniu – namoczona skórka schodzi bardzo łatwo, wystarczy ścisnąć migdała w palcach.
Opłukane lub obrane migdały włóż do malaksera, dolej wodę i dodaj wybrane dodatki smakowe. Zmiksuj na najwyższych obrotach przez 30-60 sekund.
Na dzbanku ułóż bardzo gęste sitko, lub gazę złożoną na cztery. Wlej zmiksowane migdały z wodą, odciskając dokładnie pulpę migdałową, by jak najwięcej mleka znalazło się w dzbanku. Mleko możesz przechować w lodówce, w zamkniętej butelce lub słoiku przez 2 doby.
Pulpę z migdałów można użyć jako składnik ciastek owsianych, a wersji białej – z obranych migdałów – można potraktować ją jak wegański twaróg. Pyszny! Taki twarożek możesz zjeść z owocami, przełożyć nim naleśniki lub podać w inny ulubiony sposób.
Zobacz też:
Twarożek wegański i mleko z nerkowców (+film)
Tagi: daktyle, dla zdrowia, film, migdały, miód
Ciekawe czy zamiast miksować, dałoby się to zrobić w wolnoobrotowej wyciskarce? Ktoś próbował w ten sposób?
Emilia, nie mam takiej wyciskarki, ale podobno da się, przynajmniej w niektórych modelach.