Weganie też jadają twarożek. Twarożek wegański powstaje ze zmiksowanych orzechów lub migdałów, które wcześniej zostały namoczone w wodzie. Najlepszą, aksamitną konsystencję ma twaróg wykonany z nerkowców. Wystarczy dodać do niego trochę soku z cytryny, aby nabrał kwaśnego twarożkowego smaku. W wersji na słono dobrze jest dorzucić płatki drożdżowe, które dodają serowego aromatu.
Mleko z nerkowców jest równie aksamitne jak twarożek, ale mniej wyraziste w smaku niż mleko z migdałów czy orzechów laskowych. Warto dodać do niego jakiś dodatek smakowy, aby picie mleka prosto ze szklanki było prawdziwą przyjemnością.
Twarożek z nerkowców można wykorzystać do sernika wegańskiego, na przykład do czekoladowego sernika jaglanego, zamieniając w przepisie migdały na nerkowce.
Twarożek wegański i mleko z nerkowców
- szkl nerkowców
- 2-3 szkl wody
Dodatki smakowe do wyboru:
- pół łyżeczki miodu
- szczypta soli
- 2 daktyle
Nerkowce zalej wodą i pozostaw na noc. Ilość wody zależy od tego, jaką gęstość mleka chcesz uzyskać. Do picia wybierz mleko gęściejsze, do ciasta naleśnikowego możesz dodać mleko rzadsze.
Dodaj wybrane dodatki smakowe. Zmiksuj na najwyższych obrotach przez około minutę.
Przecedź zmiksowany płyn przez bardzo gęste sitko lub przez gazę złożoną na 4. Ugniataj pozostałą pulpę łyżką, aż masa na sitku będzie miała konsystencję twarożku.
Powstały twarożek wegański można podawać na słodko, np. jako nadzienie do naleśników lub na słono, np. ze szczypiorkiem (wtedy warto dodać trochę płatków drożdżowych i soku z cytryny).
Zobacz też:
Tagi: daktyle, film, miód, orzechy nerkowca
Zostaw komentarz