No muszę się pochwalić: już potrafię sama zrobić 🙂

Trudne wydawało się, dopóki nasz sąsiad, Radek, nie pokazał mi jak niewiele czasu to zajmuje i jak łatwo się robi (Radku, dziękuję!) No, właściwie, to nie do końca łatwo, bo oczywiście zdarza się, że farsz nie wyląduje idealnie na środku roladki, ale to już tylko kwestia wprawy. Mi to nie przeszkadza za bardzo, smak nadal pozostaje świetny. Moje sushi składa się zwykle z łososia wędzonego na gorąco. Do sklepu z dobrym surowym łososiem mam trochę dalej. Natomiast łososia wędzonego na gorąco mogę do sushi szczerze polecać. Od kiedy go wypróbowaliśmy, kupujemy systematycznie.

Wnętrze takiego sushi jest dosyć typowe: łosoś, serek śmietankowy, ogórek, sezam. Sos sojowy z wasabi oraz imbir w zalewie są nierozłącznymi dodatkami do takiego sushi.

Janek, który do tej pory jadał sushi na mieście, w ramach obiadu, jest zachwycony, że teraz może mieć równie smaczne i atrakcyjne w domu 🙂 A mi jest bardzo miło z tego powodu, bo mój mąż nie owija w bawełnę i chwali tylko wtedy, kiedy mu baaardzo smakuje.

Przy okazji chwalę się również, że jest nas już 1000 fanów strony 2 smaki na Facebooku! Bardzo dziękuję Wam wszystkim, którzy towarzyszycie mi w moich kulinarnych odkryciach i wyzwaniach.

Sushi California maki

Sushi California maki

  • algi morskie do sushi
  • 500 g ryżu do sushi

Zaprawa:

  • 6 łyżek octu ryżowego
  • 3 płaskie łyżki cukru
  • łyżeczka soli

Farsz:

  • ogórek lub awokado
  • 2 łyżki czarnego sezamu (lub jasnego, uprażonego na suchej patelni)
  • odrobina wasabi
  • 2 łyżki serka śmietankowego, np. Philadelphia
  • kawałek łososia wędzonego na gorąco lub surowego

Do podania:

  • kilka łyżek sosu sojowego
  • imbir w zalewie
  • łyżeczka wasabi

Ryż do sushi możesz przygotować wcześniej. Opłucz go dwa razy, zalej wodą i pozostaw na 30 minut. Odcedź i zalej wodą tak by sięgała 2 cm wyżej niż ryż. Przykryj szczelnie pokrywką, zagotuj i gotuj przez 3 minuty. Zmniejsz ogień, gotuj 10 minut. Wyłącz ogień i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Składniki zaprawy wymieszaj dokładnie. Ryż przełóż do szerokiej miski, skrop zaprawą i delikatnie wymieszaj i pozostaw do wystygnięcia.

Przygotuj składniki farszu: ogórek lub awokado obierz i pokrój w długie słupki grubości około 4 mm. Łososia pokrój w paski trochę grubsze niż słupki ogórka.

Na macie bambusowej do zwijania sushi ułóż jeden płat z alg. Na nim rozłóż warstwę ryżu grubości około 6 mm, pozostawiając pasek szerokości 2 cm na jednym brzegu płatu. Ryż jest dość kleisty, więc wygodnie jest rozprowadzać go dłońmi zwilżonymi wcześniej w letniej wodzie. Nie ugniataj ryżu, a jedynie wyrównaj powierzchnię. Na czubek noża nabierz wasabi i przejedź nim przez środek rozłożonego ryżu (można to zrobić palcami). Na pasku wasabi rozłóż łyżkę serka, na tym pasek łososia i ogórka. Na wierzchu posyp płaską łyżeczkę sezamu. Przy pomocy maty bambusowej zwiń sushi tak, by mata pozostała na wierzchu, a oba końce ryżu połączyły się. Połóż powstałą roladkę złączeniem do dołu i pokrój ją na plastry grubości 1,5 cm.

Kawałki sushi ułóż na talerzu. Podawaj z imbirem z zalewy, wasabi i sosem sojowym w miseczce.

Najlepiej podać gościom pałeczki do sushi. Każdy powinien dostać małą miseczkę/spodeczek na sos sojowy. Do sosu sojowego należy dodać odrobinę wasabi i wymieszać. Sięgajcie patyczkami po kawałki sushi, zanurzajcie je w swoich porcjach sosu sojowego z wasabi i zajadajcie, przegryzając od czasu do czasu imbirem, dla odświeżenia smaku.

Sushi California maki

Tagi: , , , , , , , , , , , ,