Pisałam Wam już o atrakcjach turystycznych na Pomorzu Zachodnim. Czas przejść do tego, co najważniejsze i najsmaczniejsze w tym regionie. Miałam okazję wypróbować dań z kilku restauracji oraz posmakować regionalnych specjałów.

Park Hotel Restauracja

Regionalne specjały

Paprykarz szczecińskiPewnie większość z Was kojarzy nazwę Paprykarz szczeciński. Jest to konserwa z mielonym mięsem ryby, z dodatkiem ryżu, cebuli i koncentratu pomidorowego. Pamiętam takie puszki jeszcze z dzieciństwa, ale wtedy chyba niespecjalnie byłam nimi zainteresowana. Teraz bardziej lubię się z rybami i paprykarz szczeciński zjadam z przyjemnością.

Drugą specjalnością Szczecina jest pasztecik. W przeciwieństwie do paprykarza, pasztecik kupicie tylko w Szczecinie. Jest cała sieć drobnych lokali specjalizujących się w pasztecikach. W zasadzie gdziekolwiek w Szczecinie pójdziecie, traficie na mniejsze lub większe miejsce pod Ogórki kołobrzeskieszyldem „Pasztecik”. Jest to smażone ciasto drożdżowe, nadziane mięsem mielonym lub pieczarkami i serem. Tym razem nie udało mi się go spróbować, ale zapamiętuję temat do zbadania. Od Ani, która w Szczecinie mieszkała, dowiedziałam się, że kiedyś najlepsze paszteciki i barszcz były na ulicy Wyszyńskiego. Jeżeli wśród Was są mieszkańcy Szczecina, to poproszę o informację, czy warto udać się właśnie do tego Pasztecika.

Kołobrzeg też ma swoją specjalność, ogórki kołobrzeskie. Kisi się je w solance ze źródła w Kołobrzegu. Solanka na pewno jest świetna do kiszenia, ale mi brakuje w tych ogórkach czosnku i kopru.

Miód drahimski 1

Miód drahimski 2Jeśli już będziecie na Pomorzu Zachodnim, to zainteresujcie się miodami drahimskimi z Czaplinka, na Pojezierzu Drawskim. Państwo Fujarscy zajmują się pszczelarstwem od trzech pokoleń. Ich ogromne doświadczenie, wiedza i pasja, w połączeniu z wysoką czystością środowiska, sprawiają że miód jest najwyższej jakości. Podczas naszej wyprawy pszczoły już wypoczywały, ale sama ilość uli robi wrażenie. A nie było to jedyne miejsce gdzie Państwo Fujarscy mają swoje pszczoły.

 

Wybrane restauracje

Szczecin

Park Hotel

Ta restauracja jest warta uwagi, ponieważ ma rekomendację Slow Food. Rzeczywiście jest to rekomendacja zasłużona. Jedzenie jest pyszne, a wystrój i atmosfera przyjemne, sprzyjające odprężeniu i wypoczynkowi. Zjedliśmy tam kilka zaskakujących w smaku potraw. Ciekawostką dla mnie była pianka kawowa podana do dań wytrawnych oraz truflowo-kawowa do brownie.

Park Hotel 8Park Hotel 7Park Hotel 6Park Hotel 5Park Hotel 4Park Hotel Restauracja

Columbus

Columbus 4Columbus 1

Mieści się na Wałach Chrobrego. Z jej okien roztacza się malowniczy widok na port w Szczecinie. Przy budynku wystawione są stoliki, które w cieplejsze dni muszą być świetnym miejscem na spotkania. Jedzenie natomiast nie było najwyższych lotów. Raczej fast niż slow. Opinie na temat smaków były zróżnicowane, jednym smakowało, innym nie.

Columbus 2Columbus 5Columbus 3

Kołobrzeg

Pergola

Pergola 1

To miejsce ma same atuty. Restauracja mieści się tuż przy plaży, a z okien widać plażę i morze. Jedzenie jest bardzo smaczne. Zupa rybna zachwyciła mnie, choć nie jestem miłośniczką tego dania.

Pergola 2Pergola 3

 Karczma Solna

Karczma Solna 1

Karczma ma przyjemny rustykalny wystrój i dużo dobrego jedzenia. uśmiecham się na samo wspomnienie naszego „lekkiego” obiadu przed podróżą, ponieważ w tym miejscu nie ma lekkich posiłków 😉 Wszystkie są na bogato, w dużych ilościach i na szczęście dość smacznie.

Karczma Solna 2Karczma Solna 4Karczma Solna 3Karczma Solna 5

Marine Hotel

Tu gotują mistrzowie! Nie miałam okazji przyjrzeć się widokom z okien, bo restauracja była dość oblegana przez gości hotelowych. Samo jedzenie uznaliśmy za świetne i chyba najlepsze na tym wyjeździe. Każda potrawa była dziełem samym w sobie, a szyszki czekoladowe o sosnowym aromacie zrobiły wrażenie na wszystkich.

Marine Hotel 1Marine Hotel 2Marine Hotel 3Marine Hotel 4