Kiedy dwa lata temu wybrałam się na degustację oliwy I love aceite, nie przypuszczałam, że się z nią aż tak polubię 😉 Degustacje oliwy łamią nasze polskie stereotypy oraz otwierają na nowe smaki i nowe możliwości w kuchni.

Warsztaty Kocham oliwę

Oliwa w potrawach

Warsztaty Kocham oliwę 2Co powiecie na oliwę dodaną do kapusty kiszonej? Albo do placków ziemniaczanych? A może wolicie śledzie z oliwą? Ciekawa jestem czy próbowaliście któregoś z tych połączeń. Dodatkowo zdradzę Wam, że uwielbiam słodkie placuszki (takie jak te – klik), smażone na oliwie. Można też dodać do nich oliwę zamiast roztopionego masła. Pychaaa!

Niedawno ponownie przyjechał do Polski producent oliwy I love aceite, Fernando Ortega, i miałam okazję wziąć udział w smakowitej degustacji. Poza wymienionymi wyżej nietypowymi połączeniami oliwy z typowo polskimi daniami, mogłam spróbować pysznych hiszpańskich przekąsek, w których oliwa jest bardzo istotnym składnikiem. Była tortilla ziemniaczana, małe tapas oraz pyszne oliwki.

Warsztaty Kocham oliwę 4

Degustacja prawie jak profesjonalna

Warsztaty Kocham oliwę 5Mieliśmy też okazję uczestniczyć w degustacji oliwy zbliżonej do degustacji profesjonalnej. Na takiej degustacji oliwy podawane są w ciemnych naczyniach, aby kolor nie zasugerował nam wrażeń smakowych. Na początek oliwę należy powąchać i ocenić czym pachnie. Jeżeli w pomieszczeniu czuć inne zapachy, to najlepiej powąchać przez chwilę własne ubranie, aby kulinarne zapachy nie przeszkadzały w ocenie aromatu oliwy. Następnie możemy wypić niewielką ilość oliwy, ale koniecznie należy przy tym siorbać, rozprowadzając oliwę po całej jamie ustnej. Tylko wtedy poczujemy bogactwo smaków i aromatów.

Oliwa I love aceite pachnie owocami i świeżą trawą. W smaku czuć wyraźną gorycz i drapanie w gardle, co świadczy o tym, że oliwa nie była filtrowana.

Gatunki oliwy

Oliwki muszą być zebrane w idealnym momencie – nie za wcześnie, nie za późno. Następnie mieli się je w całości, razem z pestkami. Przy pomocy wody oddziela się oliwę od wytłoków, z których można uzyskać oliwę niższej jakości. Po wytłoczeniu oliwa odpoczywa przez 24 godziny. W tym czasie osad opada na dno i nie jest dalej używany. Tak powstaje oliwa extra vergine, czyli najwyższej jakości.
Oliwa vergine ma ocenę dobrą, ale nie najwyższą.
Jeżeli owoce oliwek były przejrzałe lub zostały zebrane z ziemi, a nie zerwane z gałęzi, to powstanie z nich oliwa słabszej jakości, nazywana lampante. Taka oliwa nie nadaje się do spożycia. Jest kupowana przez fabryki zajmujące się rafinacją. Oliwa rafinowana nie ma zapachu i innych walorów dobrej oliwy. Sprzedawana jest jako oliwa z oliwek.Ostatnia kategoria oliwy to oliwa z wytłoków oliwek, nazywana sansa di oliwa. Ta oliwa również jest rafinowana.

Warsztaty Kocham oliwę 3Producent oliwy I love aceite sam kontroluje wszystkie etapy produkcji. Od wyhodowania oliwek, po butelkowanie oliwy. Zbiory oliwek trwają od listopada do marca. Najlepsza jest oliwa z pierwszych zbiorów z sezonie (z pierwszej kampanii). Od połowy grudnia oliwki dają oliwę lampante.

Oliwy nie vergine nie pachną, nie są gorzkie, nie drapią w gardle. Natomiast kolor oliwy nie jest istotny, bo zależy od gatunku oliwek.

Tagi: