Lubicie odchudzanie i diety? Ja nie bardzo, bo kojarzą mi się z dużymi wyrzeczeniami i jedzeniem, które niekoniecznie smakuje. Jednak takie podejście do odchudzania nie jest jedynym możliwym. Można odżywiać się zdrowo, smacznie i racjonalnie i… chudnąć bez efektu jo-jo. Macie ochotę?

Czy makaron tuczy?

Zapraszam Was do zapoznania się z faktami dotyczącymi makaronu, który jest bardzo zdrowy i nie tuczy. Poważnie! Trzeba tylko znać kilka zasad. Nie od dziś wiadomo, że makaron sam w sobie jest znacznie mniej kaloryczny niż sosy, z którymi go podajemy. Szczególnie w Polsce lubimy jadać rozgotowany makaron, polany sosem z dużą ilością masła, tłustej śmietany, zasmażką z mąki itp. Tak podany makaron tuczy z całą pewnością. Natomiast makaron ugotowany al dente, czyli stawiający pewien opór przy gryzieniu, ma niski indeks glikemiczny, jest trawiony powoli, a przez to powoli uwalnia energię, potrzebną naszemu organizmowi. Tym samym daje na długo poczucie sytości. Jeżeli do tak ugotowanego makaronu dodasz sos pomidorowy, warzywa, zioła i oliwę, to będzie to danie zdrowe i sprzyjające chudnięciu. Poza tym makaron zawiera błonnik, dzięki któremu zwiększa się perystaltyka jelit.

Makaron i witaminy

Makaron jest źródłem witamin! Makaron jajeczny w stopniu większym niż kasza czy pieczywo dostarcza organizmowi witaminy A, mającej wpływ m.in. na wzrok, skórę i dobre samopoczucie, oraz witamy D, która pozytywnie wpływa na układ kostny, zęby, układ nerwowy i mięśniowy. Zawiera także witaminy B1, B2 i PP, a ponadto proteiny, włókna, witaminy i sole mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu w każdym stadium.

Makaron dla sportowców

Węglowodany proste są paliwem dla utrzymania codziennych czynności życiowych, a węglowodany złożone to najbardziej wartościowe źródło energii na dłuższy czas. Dlatego przed treningiem zaleca się zjedzenie porcji makaronu, by zawarte w nim węglowodany złożone zapewniły nam energię do ćwiczeń.

Makaron zamiast psychologa 😉

Makaron ma działanie antydepresyjne! Zawarte w makaronie węglowodany podnoszą w mózgu poziom serotoniny, zwanej też hormonem szczęścia. Systematyczne jedzenie makaronu to dobry sposób na walkę ze stresem i wahaniami nastrojów.

Makaron pełnoziarnisty i minerały:

– Kwas foliowy – niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki, ma znaczenie przy produkowaniu krwi.

– Niacyna  – ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz skórę i błony śluzowe.

– Fosfor – to budulec kości, zębów i błon komórkowych, ma wpływ na prawidłowy metabolizm.

– Żelazo – wpływa na rozwój funkcji poznawczych i umysłowych oraz właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego.

– Magnez – konieczny do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, bierze udział w budowie kości i zębów.

– Cynk – podobnie jak fosfor i magnez pomaga w budowie kości, wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

– Błonnik pokarmowy zapewnia m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Makaron i zdrowie

Spożycie makaronu pomaga obniżyć ryzyko m.in. nowotworów piersi, zachorowania na cukrzycę typu 2, czy wystąpienia raka prostaty.

Po więcej szczegółów o makaronie zapraszam Was na stronę kampanii edukacyjnej Makaron Rządzi Zdrowo, gdzie możecie poznać się bliżej z Edkiem Makaronem 😉 Zapraszam też do zaglądania do profilu Edka na Facebooku.

Wasze ulubione potrawy z makaronem

Zapraszam Was też do aktywnego włączenia się w tą kampanię. Jeżeli macie jakiś ulubiony przepis na potrawę z makaronem, wpiszcie go w komentarzach do tego wpisu lub prześlijcie na mój adres ola.cruz@2smaki.pl. Najciekawsze opublikuję na zakończenie kampanii, czyli 31 października. Jestem bardzo ciekawa jakie dania z makaronem lubicie najbardziej.

Ps. A może macie ochotę spotkać się z Edkiem Makaronem osobiście? Jutro będzie taka możliwość w Warszawie, przy stacji metra Centrum. Szczegóły na profilu Edka na Facebooku.

Wpis sponsorowany

Tagi: