Wegański „sernik” z kaszy jaglanej, z dodatkiem dużej ilości gorzkiej czekolady. Bez twarogu, śmietany, jajek i białej mąki. Bardzo smaczny, mocno czekoladowy, lżejszy od sernika z twarogu. Również spód jest nietypowy, bo zamiast ciastek i masła, użyłam migdałów, daktyli i czekolady. Wspaniale jest odkrywać, że zdrowsze wersje ciast są równie smaczne.
Mój sernik jest dość miękki. W celu uzyskania bardziej zwartej struktury należy dłużej pogotować kaszę jaglaną bez przykrycia, aby odparowała jak najwięcej wody. Można też zwiększyć ilość czekolady do 200 g.
Czekoladowy sernik jaglany
[forma 18 x 8 cm]
Spód:
- ¾ szkl migdałów
- 3 kostki (20 g) gorzkiej czekolady
- kilka daktyli
- łyżka kakao lub karobu
Jaglana masa „serowa”:
- pół szkl (100g) kaszy jaglanej
- 2 łyżki soku z cytryny
- kilka daktyli
- szkl migdałów lub pół szkl serka migdałowego
- 160 g gorzkiej czekolady
Formę wyłóż folią aluminiową.
Spód. Migdały zalej wrzątkiem i pozostaw na 10 minut. Daktyle pokrój i zalej wrzątkiem. Odlej wodę i obierz migdały. Do malaksera włóż migdały oraz czekoladę i zmiksuj na wysokich obrotach. Dodaj odsączone daktyle, łyżkę wody z moczenia daktyli, kakao i wszystko zmiksuj na średnich obrotach. Powinna powstać gęsta, klejąca masa. Przełóż ją na dno formy i ugnieć wyrównując powierzchnię. Wstaw do lodówki, aby masa stężała.
Jaglana masa „serowa”. Migdały zalej wodą na całą noc. Daktyle zalej wrzątkiem na minimum 20 minut, ale może być na całą noc.
Kaszę przełóż do garnka, dodaj szczyptę soli oraz 1 i ¾ szkl wrzątku. Zamieszaj i na dużym ogniu doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem, bez mieszania, przez 20 minut, aż kasza się rozgotuje. Jeśli zależy Ci na bardzo zwartej konsystencji sernika, po rozgotowaniu kaszy gotuj nadal, jeszcze przez jakieś 10 minut, aż odparuje nadmiar wody z kaszy.
Po wyłączeniu ognia dodaj do kaszy pokrojone drobno daktyle, połamaną na kostki czekoladę, sok z cytryny oraz obrane i zmiksowane migdały. Przemieszaj i pozostaw na kilka minut, aż czekolada się roztopi. Następnie zmiksuj blenderem na gładką masę.
Gotową masę jaglaną przełóż do formy, wyrównaj powierzchnię, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Zobacz też inne przepisy na ciasta i desery z kaszą jaglaną:
Czekoladowy krem z kaszy jaglanej
Tagi: czekolada, daktyle, kakao, kasza jaglana, migdały, sernik, sok z cytryny, Walentynki
Zostaw komentarz