Nasz organizm potrzebuje wody aby prawidłowo funkcjonować. To każdy wie. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę jak wiele dobrego potrafi uczynić woda mineralna, nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla urody i dobrego nastroju. Moja Teściowa powtarza jako życiową mądrość, że jeśli czujesz się niewyraźnie i nie bardzo wiesz co Ci dolega, to napij się wody – zwykle pomaga. Całkowicie zgadzam się z tą opinią.

Pij wodę

Dlaczego warto pić wodę?

Dobroczynne działanie wody:

  • pomoc w procesie odchudzania: powstrzymanie apetytu przy jednoczesnym pobudzeniu trawienia i metabolizmu
  • wypłukiwanie toksyn
  • utrzymanie elastyczności skóry, redukcja cellulitu
  • zmniejszenie zmęczenia, dodanie energii
  • korzystny wpływ na zdrowie:
    • redukcja cholesterolu
    • poprawa pracy nerek, jelit, serca (zmniejsza ryzyko zawału)
    • poprawa wzroku
    • poprawa pamięci i koncentracji

Organizm człowieka potrzebuje około 2,5 l wody dziennie. 1 l dostarczamy sobie z pożywieniem, więc powinniśmy wypijać około 1,5 l wody dziennie, nie licząc płynów zawartych w posiłkach. W praktyce dla niektórych osób ta ilość wody okazuje się zbyt duża, trudna do spożycia. W takich przypadkach warto kierować się przelicznikiem:

dobowa porcja wody = 30 ml x Twoja waga wyrażona w kilogramach

Np. osoba ważąca 60 kg powinna wypijać 30 x 60 = 1800 ml niegazowanej wody dziennie.

Wypicie 1,5 l wody dziennie jest równoważne spaleniu 300/400 kcal. Czyli kiedy w pracy nie możesz poćwiczyć – pij wodę – też spalisz kalorie!

Woda mineralna nie ma kalorii, za to zawiera dobroczynne minerały. Warto sprawdzać etykiety na butelkach wody mineralnej i wybierać te bogate w różne minerały. Dodatkowo woda naturalnie gazowana zawiera inne minerały niż woda bez bąbelków, więc warto czasem wypić wodę gazowaną. Osobiście nie przepadam za bąbelkami w wodzie, więc od czasu do czasu piję mieszankę wody gazowanej i wody filtrowanej kranowej.

Jeśli wybierasz wodę z kranu i chcesz ją wzbogacić w minerały, dodaj trochę soli himalajskiej.

Bardzo dużo wody tracimy podczas upałów, ale również na mrozie. Także w nocy organizm mocno się odwadnia, więc warto wypijać po 1 szklance wody przed zaśnięciem i po obudzeniu.

Jak dodaje trenerka z mojego klubu sportowego, Mrs.Sporty:

„Woda jest świetnym źródłem wapnia. Wapń występuje nie tylko w nabiale. Łatwo jest go dostarczyć z wody.
Osoby uprawiające aktywność fizyczną powinny wybierać wody wysokozmineralizowane, aby wspomóc uzupełnianie składników mineralnych, które tracimy pocąc się.”

 Napój orzeźwiający cytrynowo-ogórkowy

Kiedy pić wodę, a kiedy nie

Woda jest bardzo zdrowa, ale są momenty, w których lepiej jej nie pić. Unikaj picia wody podczas posiłku, ponieważ spowalnia to trawienie. Najlepiej rozszerzyć tą zasadę do nie picia płynów przez pół godziny przed posiłkiem oraz pół godziny po posiłku. Natomiast dokładnie pół godziny przed posiłkiem warto wypić szklankę wody. Dzięki temu uda Ci się nie pić w trakcie posiłku.

Pamiętaj też o szklance wody po obudzeniu. Jeżeli zaczniesz dzień od kawy lub herbaty, to Twój odwodniony w ciągu nocy organizm pozbędzie się resztek zapasów wody z powodu moczopędnego działania tych napojów.

Co pić oprócz wody

Woda nie jest jedynym zdrowym płynem, który warto pić. Równie zdrowe i bardzo smaczne są napary ziołowe (rumianek, mięta, pokrzywa, melisa, lipa itp.) oraz herbaty, z wyjątkiem czarnej. Warto też pamiętać o świeżo wyciskanych sokach.

Świeże soki owocowo-warzywne

Świeże soki owocowo-warzywne

Czego nie pić

Herbata i kawa są moczopędne, więc nie można ich wliczać do ilości płynów wypijanych w ciągu dnia, ponieważ w rozliczeniu końcowym nie nawadniają organizmu. Dlatego, chociaż nie ma zakazu picia tych napojów, to prawdopodobnie potrzebujesz je ograniczyć, żeby dać radę wypić 1,5 l zdrowych, nawadniających organizm płynów.

Większość soków owocowych ze sklepu zawiera mnóstwo cukru i kalorii, dlatego nie można traktować ich jako wspomagających nasze zdrowie. Czytaj etykiety i wybieraj napoje bez sztucznych dodatków oraz cukru. A najlepiej pij soki z sokowirówki.

Izotonik

Domowy izotonik

Co robić, gdy woda nie smakuje

Dla wielu osób, i dla mnie również, problemem jest smak wody, albo raczej kompletny brak smaku. Zwykle uczciwa woda mineralna ma smak, ale kranowa już nie koniecznie. Mam kilka propozycji dla tych, którym woda nie smakuje.

Warto dodać do wody coś wyrazistego w smaku, na przykład sok lub plaster cytryny, limonki, pomarańczy lub grejpfruta. Inne pomysły to liście świeżych ziół, na przykład mięty, melisy, bazylii albo kawałek świeżego imbiru. Codziennie możesz dodawać coś innego, aby woda nie wydawała się nudna.

Jeżeli nie czujesz smaku w wodzie mineralnej, to może pomoże Ci dolewanie niewielkiej ilości wody gazowanej. Wtedy łatwiej poczuć, że coś pijemy.

Jestem mocno przyzwyczajona do picia w ciągu dnia wielu szklanek czarnej herbaty. Szczególnie pół godziny po posiłku lubię wypić gorącą herbatę. Teraz często zamieniam herbatę na wrzątek i muszę przyznać, że też świetnie się sprawdza. Jeśli potrzebujesz wyrazistego smaku w gorącej wodzie, dodaj świeży imbir, laskę cynamonu lub cząstkę pomarańczy.

Orzeźwiający napój cytrynowo-imbirowy

Orzeźwiający napój cytrynowo-imbirowy

Inne wpisy o zdrowym odżywianiu:

Wyciskarka i sokowirówka - porównanie Wyciskarka i sokowirówka, a witaminy w sokach (+film)

Zdrowa dieta - jadłospis Zdrowa dieta – przykładowy jadłospis

Jak nie chorować zimą

Podsumowanie 9 miesięcy na zdrowej diecie Podsumowanie 9 miesięcy na zdrowej diecie (+film)

Zobacz wszystkie wpisy na temat zdrowej diety.

Tagi: