Wina de Pago to wina z górnej półki. Znajdują się na samym szczycie, w systemie hiszpańskich apelacji winiarskich. I rzeczywiście, degustacja pokazała, że są wśród nich prawdziwe perełki.
Hiszpański system apelacji winiarskich
- Vino de Pago = winnica mająca własną apelację
- Denominacion de Origen Calificada = apelacje kontrolowanego pochodzenia, o wyróżniającej się jakości
- Denominacion de Origen = apelacje kontrolowanego pochodzenia
- Vino de la Tierra = wino regionalne
- Vino de Mesa = wino stołowe – nie jest oznaczone nazwą szczepu, rocznikiem, ani miejscem pochodzenia
Warunki, które musi spełniać wino de Pago
Oznaczenie VP (Vino de Pago) przysługuje winnicom przetwarzającym własne winogrona, mającym wieloletnie doświadczenie w uprawie winorośli i produkującym wina najwyższej jakości.
Przykładowe wina de Pago, których spróbowaliśmy
Pago de los Balagueses – Syrah 2013
Aromat średnio intensywny, czuć czerwone owoce, czekoladę i delikatnie grzyby. Wyczuwalne są taniny, a całe wino jest zrównoważone, choć odrobinę brakuje kwasowości. Ze względu na wybijające się taniny, najlepiej podać je z jedzeniem.
Dehesa del Carrizal Seleccion Privada 2012
Wino o grubej powłoce, co wskazuje na większe skoncentrowanie soku z winogron. W nosie czuć aromaty jogurtowe. Łagodne wino, które najlepsze lata ma jeszcze przed sobą. W ustach mięsiste, z delikatnym czekoladowym posmakiem.
Pago Florentino 2012
Wino z naszego ulubionego szczepu Tempranillo (Cencibel). Ma więcej kwasowości i mniej taniny. Wyraźnie wyczuwalny jest aromat dębowy. W ustach czuć łagodne taniny. Smak beczkowy na długo pozostaje w ustach.
Bardzo mi smakowało! Świetne zarówno zaraz po nalaniu do kieliszków, jak i po natlenieniu, kiedy pojawiły się bardzo wyraźne dymne aromaty.
Pago de Ayles 2011
Wino produkowane z kilku szczepów: Garnacha, Tempranillo, Merlot, Cabernet Sauvignon, leżakowało 6 miesięcy w beczkach. W nosie czuć pieprz i alkohol, ale zrównoważony. Mineralne, mało taniczne. Jest to wino łagodne, bo w beczkach przebywało krótko.
Po dekantacji świetne! Pojawiły się delikatne grzybowe aromaty.
Pago de Larrainzar 2009 (Reserva Especial)
Wino wyprodukowane z czterech szczepów winogron: Merlot, Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Garnacha. W beczkach leżakowało aż 17 miesięcy. W nosie owoce leśne, kakao oraz aromaty mineralne.
Senorio de Otazu 2008 (Reserva)
To wino dojrzewało 16 miesięcy w beczkach i 36 miesięcy w butelkach. Aromat średnio intensywny, wyczuwalne owoce leśne, nuty balsamiczne i mineralne. W ustach czuć świeże owoce (świeża kwasowość), delikatne taniny oraz drewno.
Bardzo mi smakowało! Po natlenieniu mocno zyskało na aromacie.
Zobacz co o tym winie napisał Janek, który uczestniczył w innej degustacji.
Finca Elez Nuestra Seleccion 2005 (Reserva)
Wino dojrzewające 18 miesięcy w beczkach. Niefiltrowane, więc ma sporo osadu. Wino ma barwę ceglaną, aromaty balsamiczne i delikatnie mineralne. W ustach czuć czarną porzeczkę, dojrzałe owoce oraz zrównoważoną kwasowość.
Wina degustowałam w ramach cyklu Degusta España w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii. Degustację prowadził Julio Cesar Sobrino.
Tagi: Degusta Espana
Potwierdzam! Wprost kocham te wina! Jeśli ktoś nie próbował to zachęcam, gwarantuje że wam zasmakują 😀 W sklepie wina.com.pl widziałam ostatnio fajne promocje na nie 🙂
Monika, wina de Pago są świetne! Każdy powinien znaleźć coś pod swój gust 🙂