Z warsztatów z wołowiną QMP przyniosłam nowy pomysł na smaczny obiad. Szybki i dość łatwy do wykonania. W czasie gotowania ziemniaków można przygotować całą resztę. Antrykot świetnie nadaje się na stek. W tym daniu występuje w towarzystwie aksamitnych ziemniaków purée, krótko smażonych liści szpinaku oraz steków z dużych pieczarek. Wskazany jest też dodatek sosu. U mnie jest to sos holenderski na białym winie, w oryginalnym przepisie z warsztatów był to sos holenderski z miso.
Polecamy wino: do wołowiny bedą pasować jakościowe wina Bordeaux, Barolo, Supertoskany, Ribera del Duero. My piliśmy Chateau La Valiere Medoc, które świetnie pasuje do steków i ogólnie do wołowiny smażonej lub pieczonej.
Stek z antrykotu z ziemniakami purée, szpinakiem i pieczarkami
[4 porcje]
Stek:
- 800 g antrykotu QMP
- 2 ząbki czosnku
- gałązki tymianku (pominęłam)
- łyżka masła
- sól, pieprz
- olej
Purée ziemniaczane:
- 800 g ziemniaków
- 50 g masła
- 150 ml mleka
- sól
Sos holenderski:
- 2 żółtka
- 60 g masła
- 25 ml białego wina
- łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz
Steki z pieczarek:
- 1-2 duże pieczarki
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz
Szpinak:
- 400 g liści szpinaku
- szczypta gałki muszkatołowej lub ząbek czosnku
- sól
- 2 łyżki oliwy
Purée ziemniaczane. Ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie do miękkości, odcedź. W czasie gotowania ziemniaków, w małym rondelku podgrzej masło z mlekiem. Ugotowane ziemniaki rozgnieć na purée – możesz przetrzeć je przez sitko – i wymieszaj z masłem z mlekiem.
Sos holenderski. Masło roztop. Żółtka włóż do miski ustawionej na garnku z gotującą się wodą i zmiksuj na jasną puszystą masę. Dodaj wino, sok z cytryny, sól i pieprz. Nadal ubijając dolewaj małym strumieniem gorące masło. Sos powinien być puszysty i dość gęsty.
Steki z pieczarek. Pieczarki oczyść i pokrój na plastry grubości pół centymetra. Na patelni rozgrzej masło i smaż plastry pieczarek z obu stron na rumiano. Pod koniec smażenia dopraw solą i pieprzem. Trzymaj w cieple.
Szpinak smażony. Liście szpinaku dokładnie umyj i osusz. Na patelnię wlej oliwę, dodaj szpinak, gałkę muszkatołową (lub czosnek pokrojony na plasterki) i smaż na niewielkim ogniu przez chwilę, aż liście zmiękną.
Stek z antrykotu. Mięso najlepiej wyjąć z lodówki na pół godziny przed planowanym smażeniem. Umyj je, osusz, dopraw solą. Na patelni rozgrzej olej, ułóż steki i smaż po 3 minuty z każdej strony. Po przekręceniu steków na drugą stronę dopraw je pieprzem, dodaj na patelnię nieobrany ząbek czosnku i gałązkę tymianku, masło. Przenieś mięso z patelni na talerz lub deskę i przykryj pokrywką lub papierem do wypieków. Po 1-2 minutach, kiedy mięso wchłonie soki, pokrój je na plasterki.
Na talerzu układaj łyżkę purée ziemniaczanego, na nim steki. Polej wszystko sosem holenderskim. Obok ułóż szpinak, a na nim pieczarki.
Tagi: antrykot, białe wino, czosnek, gałka muszkatołowa, pieczarki, sok z cytryny, szpinak, wino do potrawy, wołowina, żółtko
Tak myślałam, że to danie wybierzesz. Wygląda przepysznie 🙂
Evi, jak Ty mnie już dobrze znasz 🙂
A ja miałam wątpliwości czy zdjęcie wystarczająco dobrze oddaje jakie pyszne jest to danie… To teraz już nie ich mam 🙂 Dzięki!