Niemal codziennie rano piję świeży sok z sokowirówki. Najczęściej w jego składzie są tylko warzywa, z przewagą marchewki. Taki sok doskonale oczyszcza organizm z toksyn, a także świetnie odżywia. Marchew zawiera mnóstwo składników mineralnych oraz witamin. Beta-karoten występujący w tym warzywie jest silnym antyoksydantem, blokuje związki rakotwórcze, podnosi odporność, chroni wzrok. Szpinak zawiera beta-karoten, witaminę C, luteinę, potas, żelazo i kwas foliowy. Dzięki temu ma właściwości antynowotworowe i chroni przed miażdżycą. Ze względu na zawartość magnezu polecany jest osobom zestresowanym, ponieważ wykazuje właściwości uspokajające.

Sok z marchwi i szpinaku

Sok z marchwi i szpinaku

[na około szklankę soku]
  • 250 g marchwi
  • dwie duże garści szpinaku

Szpinak umyj i osusz. Marchewkę umyj i obierz. Do sokowirówki włóż liście szpinaku, a następnie marchewkę, która pomoże przepchnąć liście. Powstały sok podawaj natychmiast. Witaminy i enzymy utrzymują się w soku przez około 15 minut od wyciśnięcia i najlepiej w tym czasie wypić sok. Później sok w kontakcie z powietrzem natlenia się i traci trochę na smaku, a przede wszystkim na wartościach odżywczych.

Jeśli potrzebujesz przechować sok, to najlepiej przelać go do słoika tak by po zakręceniu pokrywki pozostało jak najmniej powietrza. Zamknięty w ten sposób sok można przechowywać w lodówce przez 12 godzin.

Jeśli posiadasz wyciskarkę ślimakową, to sok zachowa swoje własności przez 1-2 doby.

Sok z marchwi i szpinaku 1Sok z marchwi i szpinaku

Tagi: , , ,