Powoli obmyślam menu świąteczne. Będzie na pewno dużo warzyw, a dla dzieci obowiązkowo mięso dobrej jakości. Niedawno miałam okazję uczestniczyć w warsztatach marki Zagrodowy, prowadzonych przez Andrzeja Polana. Dlatego dziś dzielę się z Wami kilkoma przepisami, które najbardziej przypadły mi do gustu. Każdy z nich jest na tyle atrakcyjny, że spokojnie może wystąpić na świątecznym lub niedzielnym stole.
Jeśli decyduję się w mojej kuchni na kurczaka, to tylko ze sprawdzonego źródła, czyli najczęściej jest to kurczak Zagrodowy, który – na szczęście – zawsze jest do kupienia w moim sklepie osiedlowym. Drugim moim drobiowym źródłem jest pobliski targ i znajoma pani, u której kupuję od kilku lat. Jeśli do tej pory nie zwracaliście na to uwagi, to gorąco polecam poszukać w Waszej okolicy źródła zdrowego, ekologicznego drobiu. Wiele się słyszy ostatnio o tym w jakich warunkach są hodowane kurczaki w ogromnych fermach. Na pewno nie są zdrowe! Jeżeli nie macie dostępu do drobiu ekologicznego, to wybierajcie raczej indyka, którego na razie nie udaje się hodować w tak niezdrowych warunkach jak kurczaki, więc nie jest nafaszerowany antybiotykami i innymi chemicznymi preparatami.
Wracając do smakowitego tematu, zapraszam Was na przepyszne danie: piersi kurczaka Zagrodowego, marynowane w ziołach, podane z kuskusem i rosołem bazyliowym. Właśnie ten bazyliowy rosół ujął mnie najbardziej. Warto go wypróbować!
Piersi kurczaka Zagrodowego z kuskusem i rosołem bazyliowym
Piersi kurczaka:
- 4 piersi z kurczaka (czyli dwie podwójne)
- tymianek świeży
- rozmaryn świeży
- 2 cytryny
- sól i pieprz
- oliwa wędzona
- masło klarowane
Kuskus:
- 200 g kuskusu
- sok z cytryny
- sól
- olej rzepakowy
Bulion bazyliowy:
- pęczek bazylii
- pęczek natki pietruszki
- 400 ml bulionu drobiowego
- 1 łyżka masła
- 100 g sera dojrzewającego typu bursztyn
Piersi kurczaka. Piersi kurczaka Zagrodowego wymieszaj z solą, ziołami i skórką z cytryny. Odstaw do lodówki na pół godziny. Zamarynowanego kurczaka smażymy na złoty kolor na oliwie z masłem, dopiekamy ewentualnie w piekarniku nagrzanym do 180°C przez kilka minut.
Kuskus. Wodę zagotuj z solą i sokiem z cytryny. Zalej nią kuskus, dodaj niedużą ilość oleju i odstaw, aby kasza napęczniała. Po 6-7 minutach widelcem rozdziel kaszę na pojedyncze ziarna.
Bulion bazyliowy. Natkę, bazylię, ser dojrzewający zmiksuj, dodaj masło. Wszystko dokładnie zmiksuj i dopraw solą. Połącz z kuskusem, podlej niedużą ilością bulionu.
Kurczaka Zagrodowego podaj na kuskusie na zielono, najlepiej w głębokim talerzu.
Polecam Wam też pyszny sos z brusznicy i gorczycy, który świetnie pasuje do na przykład pieczonych udek kurczaka oraz oryginalną sałatkę z cytrusów.
Sos porzeczkowy
Wystąpił jako składowa dania: Kurcze pieczone… z kukurydzą, jęczmieniem i grzybami
- 100 g mrożonej czarnej porzeczki
- 150 ml bulionu drobiowego
- szalotka
- 50 ml wina czerwonego wytrawnego
- sól i pieprz
- olej do smażenia
- 40 g masła
Na oleju przesmaż szalotkę, dodaj porzeczkę, podlej winem i redukuj (odparuj mieszając). Następnie dodaj bulion drobiowy, gotuj razem, zmiksuj i przepuść przez gęste sitko. Raz jeszcze sos wlej do rondla, zagotuj, zredukuj jego objętość i na koniec dodaj troszkę zimnego masła.
Sos z brusznicy i gorczycy
Wystąpił jako składowa dania: Kurcze pieczone… z farszem z ziemniaków i jabłek oraz sosem z brusznicy i gorczycy
- sos z pieczenia Kurczaka Zagrodowego
- 100 g brusznicy leśnej
- 50 g cukru
- 150 ml śmietany 30%
- musztarda francuska
Brusznicę skarmelizuj na cukrze i połącz z sosem z pieczenia kurczaka. Dodaj śmietanę i na koniec musztardę. Wymieszaj.
Sałatka z cytrusów
Wystąpiła jako składowa dania: Uda kurczaka Zagrodowego confit z sałatką z cytrusów i kolorowymi ziemniakami
- 2 pomarańcze
- 2 limonki
- grapefruit
- olej rzepakowy
- sól i pieprz
- kilka rzodkiewek
- szczypiorek
Owoce obierz i wycinaj ostrym nożem na pojedyncze segmenty, środki wyciśnij i sok zlej do miski. Połącz z olejem, solą i pieprzem. Powstałym sosem zalej filety owocowe, dodaj posiekany szczypiorek i pokrojoną w cienkie zapałki rzodkiewkę.
Porady Andrzeja Polana – czyli moje notatki z warsztatów:
Na dobę przed przygotowaniem kurczaka dobrze jest go namoczyć w solance, aby był smakowity i kruchy również w środku, nie tylko na wierzchu, gdzie dotarły przyprawy. Solankę przygotowuje się w proporcjach 30 g soli na litr wody. Kurczak musi być w całości zanurzony w solance. Powinien poleżeć przez dobę w lodówce, a następnie można solankę odlać, a kurczaka w razie potrzeby osuszyć.
Najbardziej apetyczne są pieczarki mocno wysmażone: w trakcie smażenia powinny całkowicie odparować wypuszczone soki, a następnie powinny się ładnie zrumienić.
Kolbę kukurydzy należy gotować krótko, aby kukurydza pozostała chrupka i miękka. Dłuższe gotowanie sprawi, że kukurydza stwardnieje. Najlepiej kolbę kukurydzy włożyć do wrzątku z solą oraz cukrem i gotować 3-4 minuty. W podobny sposób gotujemy bób.
Niezmiennie piękny widok z okien Smolna 8 Studio:
Tagi: Adwent i Boże Narodzenie, bazylia, kurczak, pierś kurczaka, rozmaryn, tymianek
Zostaw komentarz