Przekazuję Wam dziś mój hit świątecznych warsztatów, prowadzonych przez Agatę Wojdę, a promujących wina niemieckie. Krem z buraków i soczewicy z musem chrzanowym to unowocześniona wersja tradycyjnego barszczu. Zupa o cudownej słodyczy, choć dodałyśmy do niej sporo zakwasu buraczanego, oraz wspaniałej kremowej konsystencji. Wspaniałym zwieńczeniem był twarożkowy mus chrzanowy, który nie tylko świetnie się komponował smakowo, ale też był interesującym chłodnym kontrastem do gorącej zupy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się co jeszcze pysznego przygotowaliśmy na warsztatach oraz jakie wina do tych potraw wypróbowaliśmy, zajrzyjcie na koniec tego wpisu.

Polecamy winoPolecamy wino: do kremu z buraków i musu chrzanowego najlepiej podać wino delikatnie słodkie i mało taniczne, ponieważ chrzan podkreśli taniny. My wypróbowaliśmy dwa wina: Dornfelder Weingut Selbach-Oster oraz PJ’s Signatur Spatburgunder Weingut Burggarten. Mi zdecydowanie bardziej przypadło do gustu to pierwsze. Smakowało na tyle dobrze, że chętnie wypiłabym je również jako aperitif.

Warsztaty z Agatą Wojdą - krem z buraków z musem chrzanowym

Krem z buraków i soczewicy z musem chrzanowym

  • 1,5 kg ugotowanych i obranych podłużnych buraków
  • 150 g soczewicy pomarańczowej
  • 2 litry soku z jabłek
  • 200 ml soku z buraków lub domowego buraczanego zakwasu
  • 1 płaska łyżeczka czarnuszki
  • ½ łyżeczki kuminu
  • 5 łyżek octu jabłkowego
  • sól, pieprz, cukier

Mus chrzanowy:

  • 1 kg sera naturalnego
  • 3 łyżeczki żelatyny
  • około 200 ml śmietany tłustej
  • 2 -3 łyżki chrzanu
  • sól

Do podania:

  • garść mrożonych malin
  • olej lniany

Krem z buraków. Buraki pokrój w cienkie plastry i przełóż do dużego garnka. Dodaj soczewicę i czarnuszkę, zalej sokiem z jabłek, 4 łyżkami oleju lnianego, octem jabłkowym i gotuj przez 40 minut na małym ogniu do miękkości. Dolej sok z buraków, dosyp kumin i zmiksuj na gładko. Jeśli krem jest zbyt gęsty, dodaj niewielką porcję wrzątku. Dopraw świeżo mielonym pieprzem, solą i cukrem. Krótko zagotuj.

Mus chrzanowy. Wymieszaj biały ser z chrzanem, dodaj śmietanę i rozpuszczoną w gorącej wodzie, a następnie ostudzoną żelatynę. Dopraw solą i ewentualnie odrobiną miodu. Zmiksuj na gęsty krem i włóż do lodówki, aby stężał.

Do porcji gorącej zupy dołóż na talerzu kulkę musu, polej olejem lnianym, obsypujemy malinami lub przetartym z nich syropem.

Zobacz też pozostałe potrawy, które przygotowaliśmy na warsztatach, oraz jakie wina do nich pasowały.

Śledź z pieczonym kalafiorem, jabłkami i musem awokado

Warsztaty z Agatą Wojdą - śledź z pieczonym kalafiorem, jabłkami i musem awokado

Z tego dania najbardziej zapamiętałam pyszne smażone cząstki jabłek. Ryby jadam teraz bardzo rzadko, więc pewnie nikogo nie zdziwi, że bardziej mi to danie smakowało w wersji bez śledzia.
Polecamy wino: do tak podanego śledzia bardzo pasuje Weissburgunder trocken Weingut Burggarten, natomiast do wersji bez śledzia świetny będzie Riesling Alte Reben Weingut Kerpen, który jest delikatniejszy.

Żołądki gęsie z jarmużem, grochem i grzybami

Warsztaty z Agatą Wojdą - żołądki gęsie z jarmużem, grochem i grzybami

Zaskakująco smaczne danie, w którym żołądków nie omijałam. Groch został tu wymieszany z kaszą jaglaną, klarowanym masłem i miodem. Jarmuż był zmiksowany na pesto, z dodatkiem pestek słonecznika, czosnku i oleju rzepakowego.
Polecamy wino: do gęsich żołądków i grochu idealne okazało się wino Alpha Riesling Spatlese Weingut Karl-Werner FAUST. Próbowaliśmy też delikatniejszego wina: Riesling trocken Weingut Schloss Vollrads.

Troć z cytrynowym pure ziemniaczanym i sałatka z fenkułu, selera i jabłka

Warsztaty z Agatą Wojdą - troć z cytrynowym pure ziemniaczanym i sałatka z fenkułu, selera i jabłka

Troć jest bardzo podobna z wyglądu i smaku do łososia. Świetnie smakuje z cytrusami oraz orzeźwiającym fenkułem, selerem naciowym i jabłkiem. Bardzo ciekawe było pure ziemniaczane, w którym do ziemniaków przeciśniętych przez praskę dodane zostało nie tylko masło i śmietana, ale również pasta z dorsza, skórka z cytryny i pomarańczy oraz sok z cytryny. Świetny pomysł na dodatek do ryby.
Polecamy wino: do tego rybnego dania piliśmy Edition Charakter Riesling Weingut Die Weinmacher, które okazało się lepsze, bo delikatniejsze. Druga propozycją był Grauburgunder Cuvee 52 Weingut Gebr. Steffen o lekko orzechowym posmaku.

Far bretoński z wędzonymi śliwkami, solonym karmelem i topinamburem

Warsztaty z Agatą Wojdą - far bretoński z wędzonymi śliwkami, solonym karmelem i topinamburem

Far to pyszny deser, trochę podobny do clafoutis, pochodzący z Bretanii. Podaliśmy go z solonym karmelem oraz czipsami z topinamburu. Czipsy były smaczne same w sobie, ale do tego deseru mi nie pasowały.
Polecamy wino: do deseru wypiliśmy Gewurztraminer fruchtig suss Moselland eG Winzergenossenschaft, który świetnie pasował do całego deseru, ponieważ ma nuty warzywne. W wersji bez czipsów deser lepiej smakował w towarzystwie wina Riesling Auslese Weingut Sommer.

Warsztaty z Agatą WojdąWarsztaty z Agatą WojdąWarsztaty z Agatą WojdąWarsztaty z Agatą WojdąWarsztaty z Agatą Wojdą

Tagi: , , , , , ,