Wspaniałe orzeźwienie w upalny dzień. To był najlepszy jogurt jaki w życiu jadłam. Wydaje mi się, że nie tylko dlatego, że sama go zrobiłam. Miał wiele warstw i konsystencji, których nie znalazłam nigdy w jogurcie ze sklepu. Na dole bardziej płynny, wyżej lekko ciągnący, a górną warstwę można by było pokroić 🙂 Każdą z tych warstw można użyć do innych potraw. Ta płynna będzie świetna do tworzenia owocowych jogurtów pitnych – wystarczy dodać sok. Środkowa, płynno-ciągnąca, pasuje mi do deserów z owocami. A wierzchnia warstwa może być stosowana jak jogurt grecki, na przykład do sosu tzatziki. Na wspomnienie tego pysznego świeżego jogurtu prosto z lodówki, leci mi ślinka.

Już sam proces produkcji ma w sobie coś magicznego. Wystarczy podgrzać mleko i wymieszać je z niewielką ilością jogurtu. A potem trzeba czekać. To, co zobaczysz po otworzeniu słoiczka, zadziwia wspaniałą konsystencją. Uwielbiam ten moment sprawdzania czy jogurt jest już gotowy. To jest moja bajka.

Spodobała mi się idea szukania inspiracji i siły do działania w rzeczach zwyczajnych. Dlatego dzisiejszy przepis rozpoczyna cykl wpisów związanych z moją współpracą z Delicjami Moja Bajka.

Do samodzielnego przyrządzania jogurtu namówiła mnie Kasia. Dziękuję za przekonanie mnie jakie to proste 🙂

Domowy jogurt naturalny

Domowy jogurt naturalny

  • litr mleka (świeżego, pasteryzowanego lub homogenizowanego; z UHT nie wyjdzie)
  • 3 kopiaste łyżki jogurtu z żywymi kulturami bakterii (np. bałkańskiego lub greckiego)

Mleko podgrzej do temperatury 42-43C. Możesz podgrzać do wyższej temperatury, a następnie ostudzić do 42-43 stopni. Pamiętaj, że nie wolno zagotować mleka.

Kiedy mleko osiągnie odpowiednią temperaturę, połącz je z jogurtem. Najlepiej najpierw dokładnie wymieszać jogurt z niewielką ilością mleka, a następnie wlać do pozostałego mleka i wymieszać.

Powstałą mieszankę wlej do kilku małych lub jednego dużego słoika, zakręć, owiń dokładnie kocem i pozostaw w cieple na 6 godzin. Następnie przełóż słoiki do lodówki. Jogurt jest gotowy po trzech godzinach chłodzenia. Możesz go przechowywać w lodówce nawet przez tydzień.

Na upały polecam rzadszy jogurt wymieszany z owocami sezonowymi.

Jogurt domowy 1Jogurt domowy 2Jogurt domowy 3Jogurt domowy 4

Jogurt naturalny gęstyJogurt naturalny ciągnący

Jogurt gęsty                                                       Jogurt ciągnący

Jogurt domowy i dodatki

 

 

Tagi: , ,