Bardzo prosta słodkość, błyskawiczna do wykonania i łącząca moje ulubione smaki: czekoladę i karmel. Każdy sam może zdecydować czy użyć czekolady gorzkiej czy mlecznej oraz jakimi dodatkami posypać talarki. Dzieci wybrały kakao słodzone, ja gorzkie. Dzieci mogą dodać tu jeszcze cynamon, ale moje nie dawały. Ja dorzuciłam sól morską, orzechy pistacjowe oraz w ramach eksperymentu słone precelki. Wszystkie wersje uważam za udane, a mi najbardziej posmakowały te najprostsze, tylko z solą morską.

Tym razem do przepisu dołączam spontanicznie nakręcony filmik, pokazujący, że 9-latki radzą sobie z wykonaniem talarków bez problemu 🙂

Przepis znalazłam na stronie Makagigi.

Czekoladowo-karmelowe talarkiCzekoladowo-karmelowe talarki

Czekoladowo-karmelowe talarki

  • tabliczka czekolady (mlecznej lub gorzkiej)
  • 30 g śmietany 30%
  • łyżka cukru
  • sól morska gruboziarnista
  • kakao (słodzone lub gorzkie)
  • ew. pistacje, pestki dyni, precelki, chilli
Miseczkę z połamaną na kawałki czekoladą ustaw na garnuszku z wrzątkiem. Dno miski nie może dotykać do wody. Podgrzewaj całość na małym ogniu, mieszając czekoladę od czasu do czasu, aż się całkowicie rozpuści.
W rondelku, na bardzo małym ogniu rozpuść cukier. Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu karmelu, dodaj odrobinę wody do cukru. Dłużej poczekasz aż się skarmelizuje, ale jest wtedy mniejsza szansa, że przypalisz 🙂 Możesz zajrzeć też do wpisu Karmel dla opornych. Kiedy cukier będzie jasnobrązowy i zacznie bulgotać, dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj. Odstaw na chwilę do ostudzenia (gorący karmel może przypalić czekoladę, co przydarzyło się nam na filmie, ale talarki i tak wyszły pyszne i ładne).

Karmel wlej do czekolady i wszystko dokładnie wymieszaj.

Blachę lub tackę wyłóż papierem śniadaniowym lub do wypieków. Na tym układaj łyżką porcje masy czekoladowej. Każdą posyp kilkoma ziarenkami soli morskiej i ewentualnie innymi dodatkami. Dla dzieci może to być cynamon, ale moje nic nie dodały. Blaszkę z porcjami masy przykryj drugim papierem śniadaniowym i drugą blaszką lub deską. Przyciśnij ją, aby spłaszczyć talarki. Włóż na 30 minut do lodówki lub na 8 minut do zamrażalnika. Zdejmij czekoladki z blachy i obtocz w kakao.

Czekoladowo-karmelowe talarki

A teraz wersja moich dzieci. Z filmem 🙂

Czekoladowo-karmelowe talarki Klary

Tagi: , , , , , , , , ,