Powiem szczerze, że myślałam, że taka szopka jest mniej czasochłonna. Należy się uzbroić w cierpliwość, bo etapów jest kilka: pieczenie pierniczków, suszenie, żeby stwardniały, malowanie lukrem, klejenie szopki i klejenie postaci do podłoża. Potem już sam finał – ustalanie najlepszego oświetlenia. A dzieci na każdym etapie pytają czy mogą już zjeść szopkę 😀 Z nieznanych mi przyczyn piernik w kształcie szopki jest znacznie bardziej kuszący niż zwykłe pierniczki 😉

Szopka betlejemska z piernika

Możesz użyć dowolnego ciasta na pierniczki. Ja użyłam mojego ulubionego.

Miałam gotowe foremki do wykrawania szopki i postaci. Zapomniałam zrobić podłoże z piernika, więc moja szopka stanęła na szklanej desce do krojenia. Dlatego na koniec dorzuciłam siano, aby przykryć szkło. Jeśli zrobisz dodatkowy placek na podłoże szopki, to możesz je polukrować na biało (śnieg), beżowo-brązowo (siano) lub zielono (trawa). Przy podłożu z piernika przyklejanie szopki i postaci będzie łatwiejsze.

Pierniczki należy albo dłużej trzymać w piekarniku, żeby po wyjęciu szybko stwardniały, albo wyjąć normalnie, a potem trzymać w pudełku kartonowym (zamiast w puszce) i czekać aż stwardnieją.

Następnie pierniczki pomaluj lukrem cytrynowym z dodatkiem barwników spożywczych. Możesz skorzystać też z kupnych pisaków cukrowych. Lukier musi dobrze zastygnąć przed rozpoczęciem klejenia szopki.

Szopkę sklej lukrem na bazie białek.

Lukier z białek

  • pół białka
  • 250 g cukru pudru
  • szczypta soli

Białka z solą ubij na sztywną pianę. Dodaj cukier puder i wymieszaj do postaci gęstego kremowego lukru. Przełóż masę do mocnego worka, np. strunowego, odetnij jeden rożek i wyciskaj cienkie paski lukru na miejsca, które chcesz skleić.

Najpierw połącz ścianę tylną z bocznymi. Odczekaj aż lukier zastygnie. Następnie przyklej ściany do podłoża. Znowu odczekaj. Na koniec przyklej dach. Warto go podeprzeć, aby nie spadł zanim lukier zastygnie. Możesz ustawić pod dachem wysokie słoiki, albo sztywną tekturę, przyciętą do odpowiedniej wysokości. Najlepiej zostaw szopkę do zastygnięcia na całą noc.

Po tym czasie wyjmij podpórki spod dachu. Teraz możesz przykleić postacie do podłoża w szopce.

Na koniec warto na podłożu ułożyć trochę siana, a gdzieś w szopce ustawić małą lampkę led, która imituje świeczkę. Te szczegóły nadadzą ostateczny klimat całości.

Oczywiście tak naprawdę to w Betlejem raczej nie było choinek i śniegu, ale w Polsce takie elementy kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia, więc w mojej szopce się pojawiły.

Szopka betlejemska z piernika

Szopka betlejemska 00

 

Tagi: , , , ,