Tradycyjnie chciałam się Wam pochwalić pierniczkami z tego roku. Dzieci jak zwykle usiadły do stołu z dużym zaangażowaniem i wyczarowały piękne kolorowe wzory. Tymczasem ja poćwiczyłam dekorowanie pierniczków przy użyciu szablonów. Sami zobaczcie.

Pierniczki dzieci

Upiekłyśmy nasze ulubione pierniczki, które pieczemy co roku, niezależnie od testowania wielu innych przepisów na pierniczki.

Dziewczynki ozdobiły pierniczki w różnych kształtach i na różne sposoby. Używały przede wszystkim domowego lukru cytrynowego, kolorowego cukru z barwnikiem spożywczym, a czasami dodatkowo kupionych posypek cukrowych.

Kolorowy cukier

  • 2 łyżki cukru
  • 1-2 krople lub 1/8 łyżeczki barwnika spożywczego

Cukier wsyp do niewielkiego woreczka strunowego. Dodaj barwnik. Jeśli używasz barwnika w proszku, to dodaj też małą kroplę wody. Zamknij szczelnie woreczek i potrząsaj nim, aż cały cukier zabarwi się równomiernie. W razie potrzeby dodaj więcej barwnika.

Pierniczki Oli

Tymczasem ja podjęłam wyzwanie i dekorowałam pierniczki przy użyciu szablonów kulinarnych. Używałam kupionej masy cukrowej w różnych kolorach oraz samodzielnie przygotowanego lukru, przy czym użyłam mniej soku z cytryny (może to być woda), aby lukier był gęstszy niż przy zwykłym malowaniu pierniczków. Takie pierniczki wymagają więcej skupienia, a przy pierwszych próbach wykonanie zajmuje sporo czasu. Jednak efekt warty jest tego wysiłku. Kształty są znacznie bardziej precyzyjne i wyszukane niż przy ręcznym malowaniu ciastek lukrem.

Tagi: ,