Czy Wy też zastanawiacie się czy w dzisiejszym świecie da się jeszcze jeść zdrowo? Od jakiegoś czasu bardzo zainteresowało mnie zdrowe odżywianie, które sprawi, że będę się świetnie czuć, mieć dużo energii, a przy okazji dobrze wyglądać. Udało mi się znaleźć taką dietę, a nawet dwie! Pierwsza dla tych, którzy nie wyobrażają sobie rezygnacji z ulubionych potraw, druga dla tych, którzy dla zdrowia, dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki, gotowi są na większe zmiany. Dziś opowiem Wam o obu tych dietach.

Dlaczego dieta wegańska

Dieta zbilansowana

Pierwsza moja dieta, którą zaczęłam stosować rok temu, sprawiła, że schudłam 4 kg, nabrałam więcej energii i poprawiłam wyniki badań krwi. Ta dieta polega na spożywaniu odpowiednich ilości warzyw, owoców, mięsa, nabiału i innych potrzebnych składników. Pozwala też na jedzenie od czasu do czasu czegoś słodkiego, co bardzo lubimy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej diety, przeczytaj o jej ogólnych zasadach oraz o diecie terapeutycznej. Ważne jest przestrzeganie dwóch podstawowych zasad, o których już wcześniej pisałam:

Dieta wegańska

Przyznaję, że do tej pory uważałam, że taka dieta jest dla kosmitów, a mięso jest mi niezbędne do życia. Wystarczyła jednak lektura jednej książki, a wszystko się zmieniło i postanowiłam jednak spróbować, bo zalet stosowania tej diety jest mnóstwo. Ta książka, to „Dieta Alleluja” George’a Malkmusa. I rzeczywiście, doświadczyłam na własnej skórze, że przy tej diecie natychmiast poprawia się samopoczucie i zdrowie. O figurze nie wspominając 😉

Od prawie 3 miesięcy jem w większości roślinnie, z małymi wyjątkami, i w tym czasie nie chorowałam, choć dzieci przynosiły do domu różne wirusy i chorowały, a ja się nimi opiekowałam, więc też miałam intensywny kontakt z wirusami. Mam teraz mnóstwo energii i czuję się lekko. Jeśli kiedykolwiek stosowałaś oczyszczanie organizmu, to pomyśl sobie, że teraz już na stałe organizm będzie oczyszczony, lekki, bez obciążeń. Mniej więcej równo z rozpoczęciem tej diety, rozpoczęłam w miarę regularne bieganie. Biegam nawet na silnym mrozie i nie zamarzam, choć taki koniec mojej przygody z weganizmem sugerują znajomi przeciwni tej diecie 😉

Aha, czy wspominałam, że teraz moja waga jest w samym środku normy? Do tego nareszcie spadł mi procent tłuszczu w stosunku do pozostałych tkanek (są wagi, które potrafią to zmierzyć). Do tej pory, mimo chudnięcia, miałam procentową ilość tłuszczu cały czas ponad normę. Teraz mieszczę się w normie, ale mam jeszcze nad czym pracować.

Ola o diecie

Podsumowując, polecam Wam szukanie swojej drogi do zdrowszego i szczuplejszego życia. Obie opisane tu diety są skuteczne i warto zapoznać się z ich podstawowymi zasadami. Oczywiście warto też pamiętać o podejmowaniu umiarkowanego wysiłku. Jeśli masz ochotę na jeden z najtańszych i najłatwiejszych sportów, to polecam truchtanie (w tym wpisie znajdziesz podstawowe zasady) lub bieganie (przeczytaj dlaczego warto, jak zacząć). A jeśli zależy Ci na szybkim schudnięciu, to poczytaj o treningu interwałowym.

A jaki Ty masz sposób na zdrowe i szczupłe życie?

Na koniec podaję Wam linki do potraw wegańskich, które widać na filmie: chutney z cebuli, śledzie z boczniaków, pasta z cieciorki, orzechów i oliwek, smalec z fasoli i jabłek, pasztet z soczewicy, zupa dyniowo-pomarańczowa, zupa z soczewicą, pieczoną dynią i jarmużemsurowe warzywa na obiadkolorowe spaghetti z warzyw, sałata ze szpinakiem i dyniąmalinowo-kokosowy pudding chia, sałatka owocowa z figami, żurawiną i orzechami, smoothie ananasowo-pomarańczowe z chia, soki z sokowirówki, wegańskie pierniczki żytnie.

Zobacz też inne artykuły o zdrowym odżywianiu:

Podsumowanie 9 miesięcy na zdrowej diecie Podsumowanie 9 miesięcy na zdrowej diecie (+film)

Zdrowa dieta - trudności i błędy Zdrowa dieta – trudności i błędy na początku (+film)

Wyciskarka i sokowirówka - porównanie Wyciskarka i sokowirówka, a witaminy w sokach

Wyciskarka i sokowirówka - porównanie Wyciskarka i sokowirówka Philips – porównanie (+film)

Tagi: