Bardzo mnie cieszy ta pora roku, kiedy mogę żywić się głównie warzywami. Póki można jeszcze kupić dość młodą kapustę, robię różne jej wariacje. Główka, którą ostatnio kupiłam, nie miała zbyt wiele zielonych liści, więc moja wyobraźnia poszybowała w kierunku skwarków, które dodadzą daniu koloru i wyrazistego smaku. Pomysł był na tyle udany, że kolejną kapustę przyrządziłam również z takimi warzywnymi skwarkami.
A może masz ochotę obejrzeć film z instrukcją przygotowania duszonej kapusty?
Duszona kapusta ze skwarkami z selera
- cebula
- 2 marchewki
- 2 łyżki oliwy
- mała główka kapusty
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki koperku
Skwarki z selera:
- seler
- 1-2 ząbki czosnku
- sól morska gruboziarnista
- 3-4 łyżki wody lub bulionu warzywnego
- 2 łyżki oliwy
Skwarki z selera. Selera obierz i pokrój w kostkę o boku około 7 mm. Czosnek obierz i posiekaj lub przeciśnij przez praskę. Na patelnię wlej oliwę, dodaj czosnek i chwilę podduś na średnim ogniu, nie dopuszczając do zrumienienia. Dodaj kostki selera i smaż na średnim ogniu, często mieszając, przez około 5 minut. Kiedy seler będzie już zrumieniony, dodaj kilka łyżek gorącego wywaru warzywnego lub wrzątku i duś na małym ogniu, przez około 20 minut. W tym czasie większość płynu odparuje i zamieni się w apetyczny gęsty sos. Wymieszaj w tym sosie zrumienione selerowe skwarki.
Duszona kapusta. Zapraszam do obejrzenia filmu z dokładną instrukcją przygotowania duszonej kapusty.
Podczas duszenia selera obierz i posiekaj cebulę. Marchewkę obierz i pokrój na plasterki. Na patelnię wlej oliwę, włóż cebulę i marchewkę i smaż na niewielkim ogniu, pod przykryciem, przez 10 minut, aż cebula się zeszkli, a marchewka lekko zrumieni. W tym czasie do garnka włóż posiekaną kapustę, dolej pół szklanki wrzątku i gotuj na średnim ogniu przez 20 minut. Dodaj podsmażoną cebulę i marchew. Duś przez kilka minut. Dodaj masło i posiekany koperek. Wymieszaj i gotuj jeszcze minutę.
s.k.w.a.r.k.i z selera?
Jak to musi pięknie smakować.
Iwona, smakuje cudownie. Nie przepadam za zwykłymi skwarkami, a te są cudowne 🙂
Ciekawe 🙂
Grażynko, ciekawe i smaczne! 🙂