Pierniczki staropolskie powstały z ciasta na piernik staropolski. Zrobiłam całą porcję ciasta, a po kilku tygodniach dojrzewania w lodówce, połowę przerobiłam na piernik staropolski a z pozostałego ciasta wykroiłam pierniczki. Ta opcja bardzo mi pasuje! Chwila pracy na miesiąc przed Świętami, druga chwila kilka dni przed Wigilią i mam teraz dwa atrakcyjne wypieki.
Pierniczki staropolskie są bardziej miękkie niż moje ulubione pierniczki na ostatnią chwilę (te są od początku miękkie, ale jednocześnie trochę chrupiące). Taką strukturę można uzyskać chyba tylko przy długim dojrzewaniu ciasta.
Pierniczki staropolskie
Skorzystaj z przepisu na ciasto na piernik staropolski (z połowy porcji wyjdzie 4-5 blach pierniczków). Odstaw ciasto na kilka tygodni do leżakowania w lodówce. Następnie nabieraj porcję ciasta, wałkuj na placek grubości 4-5 mm i wykrawaj foremkami pierniczki.
Piecz w 180°C przez około 10 minut.
Kiedy wyjąć pierniczki z piekarnika, aby były idealne. Trzeba podglądać i oceniać stopień upieczenia pierniczków. Najpierw muszą zmienić kolor z ciemnego surowego na jaśniejszy, mniej błyszczący. Dalej trzeba już sprawdzać na dotyk. Kiedy pierniczki wyglądają na upieczone, naciśnij jeden z nich delikatnie palcem. Powinien być sprężysty, czyli ugiąć się pod palcem i za moment wrócić do pierwotnego kształtu. Jeśli ciasto się ugina, ale nie wraca, to znaczy, że powinno się jeszcze chwilę piec. Jeśli ciasto nie ugina się pod palcem, to znaczy, że jest za mocno wypieczone i po ostudzeniu może stać się twarde.
Zobacz też przepisy:
Pierniczki szybkie, bez leżakowania
A może masz ochotę przejrzeć moje wszystkie przepisy na pierniczki?
Tagi: Adwent i Boże Narodzenie, miód, pierniczki
Zostaw komentarz