Mam wrażenie, że trochę zapomniałam już o własnych początkach w pieczeniu babek i nie opisuję wszystkich kroków od samych podstaw. Dlatego postanowiłam spisać tu kilka ważnych uwag, które pomogą Wam upiec wspaniałą babkę. Bez zakalca 🙂
Temperatura składników
Najlepiej, jeśli wszystkie składniki w momencie przygotowania ciasta mają temperaturę pokojową. Pozwoli to uniknąć zwarzenia się masy, czyli pojawienia się serowatych kawałków w masie. Jednak moje doświadczenia pokazują, że zwarzenie się masy nie uniemożliwia upieczenia dobrego ciasta. Nigdy jeszcze nie wyrzuciłam zwarzonego ciasta i zawsze (albo prawie zawsze) babki się udawały.
Kolejność miksowania składników
Przepis najczęściej mówi, że należy zacząć od zmiksowania masła z cukrem. Warto się przyłożyć do tego etapu. Zmiksowanie na jasną puszystą masę oznacza pracę miksera przez około 15 minut. Im bardziej puszysta masa, tym bardziej puszysta babka 🙂 Przy dodawaniu pozostałych składników należy miksować krótko i na małych obrotach. Najbezpieczniej jest dokładnie wymieszać mąkę z pozostałymi suchymi składnikami i dopiero wtedy dodać suche składniki do masy. Długie wyrabianie ciasta, w którym jest już mąka, powoduje uwalnianie glutenu, który sprawia, że ciasto robi się ciągnące i skłonne do zakalca.
Temperatura pieczenia
Temperatura pieczenia babki bez termoobiegu wynosi w zależności od przepisu 160-180°C. Czas pieczenia to 40 minut do godziny. Wiele zależy od szerokości formy. W węższej formie ciasto będzie wyższe i jego czas pieczenia się wydłuży.
Termoobieg
Jeżeli nie napisałam wyraźnie czy piekłam ciasto z termoobiegiem, to znaczy, że piekłam bez termoobiegu. Możesz użyć termoobiegu, ale pamiętaj, że trzeba wtedy zmniejszyć temperaturę o 20°C w stosunku do tej podanej w przepisie.
Rozgrzanie piekarnika
W momencie otworzenia nagrzanego piekarnika i włożenia do niego formy z surowym ciastem, temperatura gwałtownie spada. Dlatego proponuję przed włożeniem ciasta nagrzać piekarnik do temperatury o 20°C wyższej i zmniejszyć ją dopiero bezpośrednio po włożeniu ciasta do piekarnika.
Przyrumieniony wierzch ciasta
Jeśli wierzch ciasta zbyt mocno się spieka, to przykryj je papierem do wypieków. Ten zabieg spowoduje spowolnienie procesu przypiekania, ale nie zatrzyma go zupełnie, więc lepiej do babki zaglądać i odpowiednio wcześnie zareagować.
Jeśli macie swoje rady, uwagi lub pytania, koniecznie napiszcie w komentarzach.
Zapraszam do przejrzenia wszystkich moich przepisów na babki.
Wegańska cytrynowa babka drożdżowa
Babka czekoladowa z pyszną polewą z białej czekolady
Babka serowa o smaku cytrynowym
Tagi: Wielkanoc
Proszę o więcej takich cennych porad dla początkujących 😉
Trochę porad jest już w zakładce Porady: http://2smaki.pl/index.php/porady/
I jeszcze polecam korzystanie z naszych filmów: https://www.youtube.com/user/bajecznesmaki
Można tam znaleźć instrukcję bezpiecznego topienia czekolady, przygotowania karmelu, kruchego ciasta itp.
zobaczymy
Daj znać, jeśli wypróbujesz moje rady 🙂
Zrobiłam waniliowo – kawową. Zwarzyła się. Ale wyrosła 🙂 Jeszcze ciepła. Jak spróbuję do będą dalsze komentarze.
Przypuszczam, że wszystko w porządku, bo zwarzenie masy nie przekreśla udanej babki 🙂
Wyszła dobra 🙂
Super! 🙂
ja ostatnio popełniłam weganską wg mojego ulubionego przepisu na to ciasto do wszystkiego (na oleju i siemieni lnianym) i była mniam a do tego tania, moze na ta sie zdecyduje w swieta
Ja jeszcze wegańskiej nie robiłam i koniecznie muszę wypróbować przed tymi Świętami. Jednak dla dzieci pewnie zrobię tradycyjną.
Pieczenie babki piaskowej bez termoobiegu ,ale czy grzanie z góry oraz z dołu czy tylko z dołu/
Jolanta, ja piekę z grzałką górną i dolną, ale nie znam na ten temat wiążących wytycznych.
Dzień dobry. Jak to jest z małymi foremkami silikonowymi? Pieczemy krócej? Smarujemy silikon tłuszczem i posypujemy bułkę tartą? Może głupie pytanie ale dziś z synem kupiliśmy takie foremki w Lidlu i zanim upieczemy wolałabym zapytać 🙂 . Dziękuję
Ewa, oczywiście w małych foremkach pieczemy babeczki krócej niż w jednej dużej. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że silikon nagrzewa się powoli, więc w silikonowych formach piecze się ciut dłużej niż w metalowych tej samej wielkości.
Foremki silikonowe warto delikatnie natłuścić i można (ale nie trzeba) wysypać bułką tartą lub mąką.
Udanych wypieków Wam życzę – pewnie na Święta coś przygotujecie 🙂
Zwiększyła porcje o połowę czyli nam w dużej kamionkowej foremce. Piekłam 40 minut na 180’C, niestety sprawdziłam patyczkiem- na dole ciasto.
Przykryłam folią i piekę kolejne 1t minut, ale już nie jestem zadowolona…
Nigdzie nie jest napisane jak pięć w przedwojennej, starej kamionkowej formie?!
Kto pomoże i kiefy
Teresa, kamionkowa forma nagrzewa się dłużej i absolutnie nie piekłabym w niej babki. Czy Twoja kamionkowa forma ma kształt formy do babki? Babka generalnie jest ciastem trudnym do dobrego upieczenia, więc nie ryzykowałaby zwiększenia ilości ciasta, bo wtedy prawie na pewno w środku się nie dopiecze.
W przypadku mokrego patyczka zrobiłabym dokładnie to samo, co Ty – przykryłabym wierzch babki i piekła do suchego patyczka.
Podjąłem próbę wypieku wegańskiej cytrynowej bezglutenowej babki bez cukru w składzie lecz z erytrytolem (zamiast jajek – aquafaba własnej roboty). Wybierając oryginalny przepis i niską formę silikonową wypiek się udał. Po zastosowaniu podwójnej porcji i większej formy i zwiększając dwukrotnie czas pieczenia nie uzyskałem efektu – ciasto częściowo pozostało surowe od dolnej strony formy i rozpadało się. Czy jest to niemożliwe w kombiwarze, czy konkretna forma silikonowa nie zapewnia dostatecznej przewodności cieplnej przy większej masie ciasta? A może to kwestia innego doboru temperatury i czasu? Wierzch babki się piecze, ale głębiej jest tak jak opisałem.
Andrzej, wegańska bezglutenowa babka cytrynowa bez cukru brzmi bardzo zachęcająco 🙂
Moim zdaniem wypieki są trudniejsze, gdy używamy formy silikonowej. Ja staram się unikać silikonu, bo za długo się nagrzewa i ciasta trzeba piec znacznie dłużej. Jeżeli Twoja forma ma komin na środku, to wypiek z większej ilości ciasta teoretycznie powinien się udać. Ja bym raczej upiekła w dwóch formach, jako drugą biorąc formę keksówkę na przykład.
Dziekuje za porady. Proboje z piekarnikiem gora dol przez 25 min i potem dol tylko przez 20.
Zobaczymy jak wyjdzie
Zaywazylem za gora babki bardzo peka.
Co jest przyczyna?
Flesz, góra babki pęka, bo najpierw szybko się ścina, a potem zaczyna rosnąć wnętrze babki. Z tego powodu formy do babki mają zwykle komin w środku. Jeśli masz formę bez komina, to pewnie to jest główną przyczyną.