Chciałam jakiejś odmiany po naszych ulubionych Pasztecikach z pieczarkami. Robię je nadal, bo dzieci je bardzo lubią, ale miałam chęć na eksperymenty ostatnio. Myślałam o cieście francuskim, jednak w zamrażalniku znalazłam tylko filo, kupione niedawno przez mojego tatę. Ok, niech będzie filo 🙂 Jest to bardzo cienkie ciasto, więc farsz w takich pasztecikach czuć bardzo wyraźnie. To wielka zaleta. Jednak z drugiej strony, trzeba się troszkę pomęczyć z zawijaniem, bo zbyt cienkie ciasto nie utrzyma wilgotnego farszu. Mam już na to swoje sposoby. Farsz warzywny owinęłam kilka razy długim paskiem ciasta. Farsz pieczarkowy powędrował do rolady, w której zostawiłam spory zapas ciasta bez farszu, aby wierzch rolady był bezpiecznie owinięty. Praca z ciastem filo to czysta przyjemność.
Paszteciki polecam podawać z barszczem, na przykład z Barszczem z kiszonych buraków.
Paszteciki w cieście filo, warzywne lub z pieczarkami
- opakowanie ciasta filo
Farsz warzywny:
- 2 marchewki
- pietruszka
- czerwona cebula
- kawałek pora (u mnie ok. 7 cm)
- ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz
Farsz z pieczarek:
- 300 g pieczarek
- 2 ząbki czosnku
- pół pęczka natki pietruszki
- sól
Farsz warzywny: wszystkie warzywa umyj, obierz i zmiksuj w malakserze (lub posiekaj/zetrzyj na tarce). Na patelnię wlej oliwę, przełóż wszystkie warzywa (oprócz czosnku) i dodaj sól. Smaż na wolnym ogniu, pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając. Kiedy warzywa zmiękną, dodaj rozgnieciony ząbek czosnku i pierz. Wymieszaj dokładnie farsz. Warzywa możesz troszkę zrumienić, jeśli lubisz.
Farsz z pieczarek przygotuj wg przepisu.
Formowanie pasztecików:
6 płatów ciasta filo pokrój na 6 pasków każdy (najłatwiej kroić zwinięte ciasto). Na koniec każdego paska nakładaj farsz warzywny i zwijaj pasek w kształt trójkąta, tak jak widać na zdjęciach poniżej.
4 płaty ciasta filo ułóż równo jeden na drugim. W ten sposób uzyskasz wystarczająca grube ciasto, które nie rozmięknie pod wpływem farszu. Na nich rozłóż farsz, zostawiając brzeg ciasta wolny, aby dobrze skleić roladę. Zwiń ciasto z farszem i ułóż roladę sklejeniem do dołu. Pokrój na plastry grubości jednego centymetra. Na blasze wyłożonej pergaminem układaj roladki „na stojąco” lub „na leżąco”.
Piecz w 180°C przez około 20 minut, do ładnego zrumienienia ciasta.
Tagi: Adwent i Boże Narodzenie, cebula, ciasto filo, czosnek, marchewka, natka pietruszki, oliwa, paszteciki, pieczarki, pietruszka, por
Wlasnie niedawno znalazlam zapomniane opakowanie ciasta filo i zastanawialam sie, co z tym fantem poczac? 🙂 Znakomity pomysl! Jeszcze tylko kubelek barszczyku i pelnia szczescia! 🙂
Kasiu, no to super, że będziesz się cieszyła tym fajnym zestawem barszczu z pasztecikami. Jestem ciekawa Twoich wrażeń.
Uwielbiam oglądać i czytać Pani eksperymenty 🙂 Mam nadzieję, że będzie ich więcej 😀
Alexa, bardzo mi miło. Z całą pewnością na tym eksperymencie nie zamierzam poprzestać 🙂
Bardzo smakowicie wyglądają te paszteciki. Warzywne z pewnością smakują świetnie, zresztą pieczarkowe też, wyobrażam sobie.
Pozdrowienia Olu 🙂
Majanko, tak, smakują pysznie 🙂 Ja również Cię pozdrawiam 🙂
Oj, pyszności ! Az mi sie przypomniały moje paszteciki drozdzowe z Wigilii 🙂
Grażynko, mi też się wigilijne przypomniały… 🙂 A te były u nas na Sylwestra.
[…] feta oraz rożki z groszkiem, fetą i lazurem. Inne podobne przepisy: paszteciki z pieczarkami, paszteciki w cieście filo, warzywne lub z pieczarkami, minipaszteciki warzywne (w cieście drożdżowym), pizza-roladki z warzywami pieczonymi, […]